Mieszkańcy Leszna mogą wysyłać zgłoszenia do udziału w filmie dokumentalnym o Leonie Rozpendowksim, który powstaje w mieście. Mowa o roli statystów, a sceny będą kręcone 24 września.

Każdy może wziąć udział w filmie

Ten rok w Lesznie jest rokiem Leona Rozpendowskiego z okazji przypadających 125. rocznicy urodzin oraz 50. rocznicy śmierci. Na jego cześć powstanie krótkometrażowy film dokumentalny, do którego poszukiwani są statyści. Sceny będą kręcone w Pałacu Sułkowskim i na Placu Kościuszki 24 września z samego rana. Scenariusz do filmu powstał na podstawie książki „Leszno w cieniu swastyki”.

Niezwykły artysta

Leon Rozpendowski był malarzem, którego najwybitniejszym dziełem jest „Panorama bitwy na Psim Polu”, a namalował go wspólnie z Karolem Stebieckim. Dzieło miało wymiary 37,5×5 metrów i został namalowany z okazji 400-lecia nadania Lesznu praw miejskich, a w czasie Światowego Kongresu Intelektualistów zachwycał się nim Pablo Picasso. Niestety w 1954 roku obraz zaginął i do tej pory nikt nie wie, co się z nim stało.

W czasie I wojny światowej brał udział w walkach na Bałkanach jako ochotnik i miał otrzymać Złoty Półksiężyc Turecki za zmodernizowanie artylerii tureckiej. W czasie II wojny światowej na Placu Kościuszki doszło do rozstrzelania dwudziestu mieszkańców Leszna, czego świadkiem był Leon Rozpendowski i narażając życie, przechowywał fotografię z tej egzekucji, którą wykradł razem ze swym synem. Zginął w swoim własnym domu w 1972 roku, gdzie został zamordowany, a jego grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Kąkolewskiej.