17 września w Lesznie odbędą się obchody 83. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Dnia Sybiraka, czyli osób zesłanych na Sybir.

Program uroczystości

O godzinie 11:00 uroczystości odbędą się przy Obeliskach Ofiar Katynia i Matek Katyńskich przy ulicy Ofiar Katynia. Godzinę później zostanie odprawiona Masz Święta w intencji Pomordowanych Ofiar Golgoty Wschodu i Zesłańców Sybiru w kościele pod wezwaniem Św. Kazimierza. O godzinie 13:00 uroczystości przeniosą się pod Tablicę Sybiraków i Pomnika Matki Sybiraczki przy tym samym kościele.

Ponadto w sali audiowizualnej w miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 17:00 odbędzie filmografia jazzu „Leszek Kułakowski Quintet-Witkacy- Jazz- Literatura”

Dzień Sybiraka

Dzień Sybiraka to polskie święto, które corocznie odbywa się 17 września, czyli w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Organizacją od 1991 roku zajmuje się Związek Sybiraków, czyli organizacja, która grupuje byłych zesłańców. W 2013 roku przyjęto uchwałę i 17 września stał się Dniem Sybiraka. W 2004 roku odbył się pierwszy Światowy Dzień Sybiraków.

Radziecka napaść

17 września ZSRR dokonał zbrojnej napaści na Polskę, która o początku września była w stanie wojny z III Rzeszą. W radzieckiej historii nazywano ją „wyzwoleńczym pochodem Armii Czerwonej”. Leszno w tym czasie było zajęte przez III Rzeszę, a atak na miasto rozpoczął się 1 września o 5 rano. Dwukrotnie udało się odeprzeć atak. 2 września niemieccy dywersanci znów wywołali walki, ale po kilku godzinach w mieście zapanował spokój. 3 września oddziały OW „Leszno” wyszły z miasta do Zaniemyśla, a Leszno zostało zajęte następnego dnia.