Murale są coraz popularniejszym sposobem zdobienia budynków. Można je zobaczyć w wielu polskich miastach, tak jak chociażby murale poznańskie. Oczywiście nie mogło zabraknąć ich również w Lesznie. Murale powstawały tu z różnych powodów i w różnym czasie. Dziś prześledzimy ich historię.

Przyjaźń

Prawdopodobnie każdy Lesznianin wie, że wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy w ramach imprezy Prezentacje powstał mural Przyjaźń. Przedstawia twarze trzech osób z różnych pokoleń.

Byk

Drugi mural, który pojawił się w Lesznie jest na bocznej ścianie kamienicy na ul. Narutowicza. Historia tego malowidła jest o tyle ciekawa, że przedstawia jeden ze znaków zodiaku. Autorzy muralu inne znaki namalowali również w Chorzowie i Katowicach.

Rozwiń skrzydła

W Lesznie, które stricte związane jest z lotnictwem, nie mogło zabraknąć murali nawiązujących do niego. Na jednej kamienicy powstały więc dwa malowidła – po jednej stronie “Lotnik”, po drugiej “Dwupłatowiec”. Warto więc zajrzeć na Aleje Jana Pawła II, gdyż to właśnie na nich znajduje się zarówno Przyjaźń, jak i Rozwiń skrzydła.

Ułan

W 2015 roku grupa HelloArt miała dużo roboty. Ułan to kolejny mural, który został przez nich namalowany. Ta sama grupa stworzyła malowidła Rozwiń skrzydła. Obecność tego muralu nie jest przypadkowa. Znajduje się on naprzeciwko miejsca, w którym były koszary 17 Pułku Ułanów w okresie międzywojennym.

Mural Stanisława Grochowiaka

Jest to pierwszy tego typu mural w Lesznie. Wyróżnia go przede wszystkim technika, jaką został wykonany. Ponad dwa tysiące pikseli, które tworzą mural z bliska wyglądają jak kolorowe kwadraty. Z daleka jednak przybierają postać portretu. Mural od października 2015 można zobaczyć przy ul. Narutowicza.

Łowca talentów

2015 rok był zdecydowanie rokiem powstawania leszczyńskich murali. Samorząd zlecił wykonanie tego malowidła na budynku Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Leszna.

Dąbrówka

Większość murali w Lesznie ma swoje uzasadnienie. Tak jest też w przypadku malowidła, które przedstawia Księżniczkę Dobrawę. Mural ten ma nawiązanie do legendy Leszna. Możemy go podziwiać od 2016 roku na ul. Wałowej.

Wieniawa

Niedaleko Dąbrówki znajdziemy kolejny mural nawiązujący do historii Leszna. Jest to malowidło Rycerz Wieniawita z turami i również powstał w 2016 r.

Jeśli jesteście fanami murali to w Lesznie będziecie mieli co podziwiać. Warto czasem przejść się uliczkami tego uroczego miasta i zobaczyć co przygotowali dla nas artyści.