Prawie każde miasto, posiada jeden z najważniejszych budynków, czyli – ratusz. Nie inaczej jest też w Lesznie! W centrum miasta, pośrodku leszczyńskiej starówki, stoi wiekowy, piękny zabytek, pełniący rolę Ratusza nie od dziś! Przybliżymy Wam powstanie tej budowli, oraz inne ciekawe informacje dotyczące Leszczyńskiego Ratusza.

Co wiemy na temat Leszczyńskiego Ratusza?

Ratusz został zbudowany w latach 1637 – 1639. Była to budowla późnorenesansowa. Składała się z dwóch kondygnacji oraz wierzy. Wówczas mieściła się tam między innymi kancelaria miejska czy archiwum. Niestety, podczas  pożaru, ratusz spalił się praktycznie cały, miało to miejsce w 1656 roku, jednakże już w 1660 r. był odbudowany. Niestety ten stan Ratusza nie utrzymał się na długo, bowiem pożary powtarzały się jeszcze wielokrotnie. Pożary te pojawiały się w latach: 1707, 1767, 1790. Kiedy przyszedł czas na odbudowę, która zakończyła się w 1817 r, Leszczyński Ratusz prezentował sobą styl barokowy, klasycystyczny.

Jest jeden najstarszy element Ratusza, a mianowicie nad głównym wejściem, zobaczyć można płaskorzeźbę, która przedstawia personifikację prawa i sprawiedliwości – Justizię. Nieco niżej, mieści się herb miasta Leszna oraz herb Wieniawa Leszczyńskich. Zobaczyć także możemy herb Aleksandra Józefa Sułkowskiego.

Dziś Leszczyński Ratusz, pełni funkcję gabinetu Prezydenta Miasta. Znajduje się tu również sala do uroczystych zebrań. Ponadto jedna z sal przeznaczona jest do ślubów. Mieści się tu także sala wystawowa Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych. Dodatkowo  możemy wypić w Ratuszu pyszną kawę z kawiarni, która mieści się poniżej parteru Leszczyńskiego Ratusza.