Codziennie wielu Leszczynian i nie tylko, przemierza długą drogę do pracy czy szkoły, korzystając z PKP. Wielokrotnie przechodzą przez budynek Leszczyńskiego dworca kolejowego, nie do końca wiedząc, jakie były jego początki i dalsze dzieje. Postanowiliśmy przybliżyć Państwu pokrótce kilka faktów na temat Leszczyńskiego Dworca PKP.

Kiedy powstał i jak wygląda dziś Dworzec PKP w Lesznie?

Przepiękny budynek w dworca kolejowego w Lesznie, powstał w roku 1857 i reprezentował sobą styl neogotycki. Pełnił on wówczas dworzec przelotowy, którego projektantem był Wilhelm Grapow.  Szeroki korytarz, poczekalnia, restauracja, kasa biletowa, pokoje dla zamożnych podróżujących, portiernia i wiele innych pomieszczeń wówczas się tam znajdowało. Następnie w 1905 roku nastąpiła rozbudowa dworca, która dużo poszerzyła budynek, tworząc miejsce na poczekalnie dla innych klas, jednak cały czas pozostawał w neogotyckim stylu. Całkowicie zmieniło się to w 1969 roku, kiedy całkowicie zburzono budynek leszczyńskiego dworca, zastępując go z czasem prostą modernistyczna budową. Budynek był zbudowany głównie z betonu i z przeszklonych ścian. Dodatkowo utworzony został tunel, łączący perony. Budowa zakończyła się w 1971 roku.

Kolejny poważny remont  w ostatnich był przeprowadzony w roku od 2010 do 2012. Kształt budynku pozostał ten sam, jednak zmieniła się elewacja oraz wewnętrzny układ miejsc np. kas biletowych. Obecnie również trwają poważne remonty dworca kolejowego w Lesznie, które wprowadziły wiele udogodnień dla turystów.