9 lutego 2024 roku, piątkowy poranek, przyniesie wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców Leszna. Na miejscowy dworzec kolejowy zawita nietypowy gość – Pociąg Zwycięstwa. Wizyta ta wynika z inicjatywy podjętej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Celem akcji jest propagowanie wiedzy na temat historii Powstania Wielkopolskiego. Pociąg planuje zatrzymać się na leszczyńskim dworcu o godzinie 8.52.

Intrygująca nazwa „Pociąg Zwycięstwa” została przydzielona do składu kolejowego, który rozpoczął swoją podróż w środę, odjeżdżając ze stacji w Poznaniu. Jego trasa obejmuje różne miasta Wielkopolski i ma na celu upamiętnienie 105 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Design pociągu wyraźnie nawiązuje do historycznej tematyki – na białoczerwonym tle widnieją portrety dowódców powstańczych oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Przyjazd tego ostatniego do Poznania pociągiem w 1918 roku, stał się bowiem katalizatorem wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Przez trzy dni specjalnie przygotowany Pociąg Zwycięstwa będzie przemierzał kolejowe szlaki Wielkopolski. W jego wnętrzu odbędą się lekcje edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży z wielkopolskich szkół. Dzięki temu młode pokolenie ma szansę zgłębić historię regionu i lepiej zrozumieć ważne wydarzenia z przeszłości.