Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ‘LESZNO’ to jedna z nielicznych, bo tylko pięciu, takich jednostek funkcjonujących w strukturach Straży Pożarnej na terenie Wielkopolski.

Podstawą dla jej powstania była Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza działająca wcześniej w Lesznie. Obecnie, zespół ten składa się z 52 profesjonalnych strażaków.

Kompetencje SGChem-Eko ‘LESZNO’ obejmują realizację poziomu gotowości operacyjnej A, co oznacza zapewnienie zabezpieczenia.

Grupa ta jest odpowiedzialna za ochronę Leszna i okolicznych powiatów: Leszczyńskiego, rawickiego, gostyńskiego, kościańskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego. Ponadto, pod ich opieką znajdują się również powiaty głogowski i górowski w województwie dolnośląskim oraz wschowski w województwie lubuskim.

W skład jednostki SGChem-Eko ‘LESZNO’ wchodzi między innymi średni samochód ratowniczo-gaśniczy Volvo FL280 o numerze 381[P]21. Wyposażony jest on w zbiornik na wodę o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego mogący pomieścić 250 litrów, autopompę o wydajności 1600 l/min oraz system piany sprężonej z zasobnikiem na 100 litrów. Dodatkowo, pojazd dysponuje armaturą wodno-pianową, sprzętem burzącym oraz zestawem do ratownictwa technicznego. Motopompa jest kolejnym ważnym elementem wyposażenia.