Skrupulatne działania strażaków były niezbędne podczas gwałtownych ulew, które przetoczyły się nad Lesznem oraz okoliczności 2 czerwca, niedziela. Skutki nawałnic dawały im sporo pracy, co przełożyło się na liczne interwencje mające na celu usuwanie szkód spowodowanych przez opady.

Akcje ratownicze rozpoczęły się już dzień wcześniej, w sobotę 1 czerwca. Wojska Obrony Specjalnej z Wilkowic zajęły się usunięciem awarii linii energetycznej na ulicy Mórkowskiej. W Osiecznej natomiast, również w sobotę po południu, miejscowa jednostka OSP interweniowała w przypadku drzewa, które upadło na drogę.

Niedziela była dniem o wiele intensywniejszych działań dla strażaków, których głównym zadaniem było usuwanie wody z zalanych budynków. Pierwszą akcję przeprowadzili o godzinie 14 na ulicy Gostyńskiej w Osiecznej, gdzie usuwali wodę z parkingu znajdującego przy plaży. W tym samym czasie, strażacy z OSP Lipno pomagali pozbyć się wody z warsztatu samochodowego w Górce Duchownej oraz przyległego do niego placu.

O godzinie 18 strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie musieli zająć się zalaniem piwnicy przedszkola na ulicy Niepodległości w Lesznie. Szacowane straty wyniosły 5000 złotych.

Okolicznościowe ulewy, które zaczęły się około 17:00, wpłynęły również na planowane Dni Leszna w Parku im. Leszczyńskich Satyryków. Dwa koncerty zostały odwołane a jeden z występów przeniesiono pod dach Teatru Miejskiego.