Każdego roku, małe miasteczko Powidz jest gospodarzem polsko-amerykańskich manewrów powietrznych o nazwie AV-DET. W 2023 roku, program ćwiczeń został poszerzony o elementy startowania oraz lądowania na leszczyńskim lotnisku.

Michał Graczyk, który pełni funkcję prezesa zarządzającego Lotniskiem Leszno, informuje, że podczas ćwiczeń w Powidzu wykorzystywanych jest pięć maszyn typu C-130 Hercules. Z pomysłem przeprowadzenia lądowań na terenie leszczyńskiego lotniska wyszła załoga jednego z polskich samolotów Hercules. To właśnie oni zaproponowali ten pomysł amerykańskim partnerom po tym, jak nawiązali z nimi kontakt podczas pokazów lotniczych Antidotum Air Show. W Lesznie załoga ta występowała już trzykrotnie.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, Amerykanie przeprowadzili badanie nośności terenu lotniska w Lesznie. Chcieli upewnić się, że trawiasty i nieutwardzony pas startowy poradzi sobie z potężnymi maszynami jakimi są samoloty C-130. Regularnie lotnisko to obsługuje jedynie statki o maksymalnej masie do 15 ton, jednak w wyniku badań, Amerykanie stwierdzili, że jest ono w stanie sprostać wymaganiom ich maszyn. Warto podkreślić, że maksymalna masa startowa takiego samolotu wynosi ponad 70 ton.

Podczas ćwiczeń na lotnisku w Lesznie, dwa samoloty Hercules wykonały łącznie cztery starty i lądowania. Mieszkańcy miasta mogli również obserwować je z bliska, gdy samoloty te krążyły nisko nad Lesznem.