Dzięki programowi profilaktyki raka piersi, kobiety w całym kraju mają okazję do bezpłatnego badania. Panie w Lesznie również mają taką możliwość. Już w środę mammobus zaparkuje przy Centrum Handlowym Manhattan, a badanie mammografem będzie można przeprowadzić w godzinach 08-16, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

Do kogo skierowany jest program?

Bezpłatnie przebadać mogą się kobiety w wieku od 50 do 69 lat, jeśli nie miały takiego badanie w ciągu ostatnich dwóch lat. Takie badanie należy wykonać co dwa lata, chyba że występują czynniki ryzyku takie jak nowotwór u najbliższej rodziny. To kwalifikuje do częstszego badania.

Cel programu

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem. Co roku taką diagnozę słyszy około 12 procent kobiet na świecie. W Polsce rocznie dowiaduje się o tym około 20 tysięcy kobiet. Niestety rośnie umieralność na tę chorobę, a program ma na celu obniżenie tego wskaźnika oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat profilaktyki i wczesna diagnoza. Im wcześniej zdiagnozuje się chorobę, tym większe są szanse na wyleczenie.

Kiedy robić badanie

Każda zmiana w obrębie piersi powinna być sygnałem, by zgłosić na badanie. Poza guzem o chorobie mogą informować zmiany w wielkości piersi, zmiana koloru skóry piersi, zmiana wyglądu brodawek lub wycieki z piersi. O rozwoju choroby może także świadczyć ocieplenie skóry piersi czy swędzenie.