Magazyny krwi świecą pustkami, więc wszyscy zachęcają od oddania „daru życia”, jakim niewątpliwie jest krew. Z tego powodu Unia Leszno razem z Ochotniczą Strażą Pożarną zorganizowała akcję krwiodawstwa.

Szczególnie brakuje grup 0 Rh-, B Rh- oraz AB Rh-, czyli najrzadziej występującej grupy. Aby zachęcić do oddania krwi, w czwartek pod stadionem można było dostać darmowy bilet na mecz Unii Leszno z Włókniarzem Częstochowa, w zamian trzeba było tylko oddać krew.

Kto może być dawcą krwi?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w przedziale wiekowym 18-65 lat i ważąca co najmniej 50 kilogramów. Lista dyskwalifikacji stałych oraz tymczasowych jest dość długa, krwi nie może oddać na przykład kobieta podczas miesiączki lub osoby, który w ostatnich sześciu miesiącach miały wykonywany tatuaż. Do dyskwalifikacji stałych należą na przykład alkoholizm czy choroby przewlekłe.

Gdzie oddać krew w Lesznie?

Jeśli ktoś nie wziął udziału w czwartkowej akcji, a chciałby komuś pomóc i oddać krew to nic straconego. Krew można oddawać od poniedziałku do piątku w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, które mieści się na ulicy Kiepury 45.

Dlaczego krwiodawstwo jest ważne?

Oddanie krwi może uratować komuś życie, dlatego nazywana jest „darem życia”. Jest cudownym lekarstwem niezbędnym w sytuacjach zagrożenia życia oraz leczenie licznych chorób.