Od poniedziałku przez cały sierpień na leszczyńskim rynku będzie wystawa zatytułowana „Mamo, ja nie chcę wojny”. Będzie można na niej obejrzeć obrazki namalowane przez polskie dzieci z czasów II wojny światowej oraz współczesne prace ukraińskich dzieci.

Archiwum Akt Nowych w Warszawie znajduje się około 7 tysięcy rysunków, w znacznej większości o tematyce wojennej. Prace te zostały stworzone za sprawą konkursu ogłoszonego w 1946 roku za zgodą Ministerstwa Oświaty.

Rysunki ukraińskich dzieci

Na wystawie pojawią się również rysunki dzieci z Ukrainy. W ramach ukraińskiego projektu „Mom, I see war” zebrano ponad 10 tysięcy dziecięcych prac o toczącej się wojnie na terenie naszych wschodnich sąsiadów.

Wystawa ma na celu pokazać, że wojna w oczach dzieci zawsze wygląda tak samo, a dzieci zawsze są tylko ofiarami. Na wystawie będzie można dostrzec podobieństwa między tym, co rysowały dzieci w 1946 roku, a tym, co rysują obecnie. Czołgi, samoloty, bomby, wybuchy, ranni i zabici- to znajduje się na obrazkach namalowanych przez kilkuletnie dzieci.

Ekspozycja w polskich miastach

Wystawy odbywają się już od 19 lipca, a Leszno jest jednym, w którym będzie można ją obejrzeć. Ekspozycja jest dostępna w szesnastu miastach, w których jest siedziba lub oddział Archiwów Państwowych. Poza tym wystawa będzie otwarta jeszcze w ośmiu innych miastach: Krakowie, Lesznie, Lublinie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Rzeszowie, Sandomierzu, Szczecinie i Tomaszowie Mazowieckim.