Na niebie nad Lesznem od jakiegoś czasu można zaobserwować loty samolotów akrobacyjnych. Jaki jest tego powód? W dniach 03-13 sierpnia na lotnisku w Lesznie odbędą się Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej i już teraz do miasta zjeżdżają się piloci startujący w zawodach, by odbyć loty treningowe.

Harmonogram lotów

Loty treningowe będą odbywać się do 29 lipca w godzinach 09-17, natomiast od 30 lipca do dnia rozpoczęcia Mistrzostwa Świata godzinę dłużej, bo od 09 do 18. Od 3 sierpnia przez dziesięć dni loty będą się odbywać według harmonogramu mistrzostw. Na lotnisku jest już wyznaczony „akrobox”, czyli przestrzeń, w której uczestnicy wykonują akrobacje. Zawodnicy, którzy nie zmieszczą się w wyznaczonej przestrzeni, otrzymają karne punkty. Dlatego liczni piloci już trenują w Lesznie.

Samolotowa Formuła 1

Piloci wystartują w kategorii Unlimited, czyli najtrudniejszej kategorii akrobacji lotniczej, dlatego nazywa się to samolotową Formułą 1. Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej to najważniejsza impreza spośród sportów lotniczych i pierwsza raz jej organizatorem jest polskie miasto.

To nie pierwsze lotnicze zawody w Lesznie

Leszno ma już całkiem niezłe doświadczenie w organizacji imprez lotniczych. W przeszłości odbywały się tutaj Szybowcowe Mistrzostwa Świata, Balonowe Mistrzostwa Świata kobiet i juniorów i Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej.