Już prawie dwa tygodnie obserwujemy konflikt, jaki pojawił się u naszych wschodnich sąsiadów. Polska jest najczęściej wybieranym krajem przez uchodźców. Wielu Polaków zdecydowało się pomóc naszym sąsiadom w niezwykle trudnym dla nich czasie. Można to robić na kilka sposobów. Najłatwiejsza jest pomoc finansowa. Drugą opcją jest zakup brakujących rzeczy i zaniesienie ich do jednego z punktów, które zlokalizowane są w większość polskich miast. Jeżeli macie taką możliwość, to możecie pomóc poprzez transport naszych sąsiadów spod granicy do wybranych przez nich miast. Jeszcze inną opcją na pomoc jest udzielenie uciekającym ludziom noclegu, a także zaoferowanie pracy. Nie każdy może pozwolić sobie na przekazanie dużej kwoty, ale każda pomoc jest dla uchodźców wielkim wsparciem. Powiemy Wam tutaj jak możecie pomóc Ukraińcom w Lesznie.

Dach nad głową

W Lesznie bardzo potrzebne są mieszkania dla uchodźców. Każdy, kto ma możliwość przyjęcia pod swój dach kilka osób może zgłosić się na specjalnej stronie lesznodlaukrainy. Nie jest ważne czy masz mieszkanie, jeden wolny pokój, czy cały pensjonat – aktualnie liczy się każde wolne miejsce. W większości dach nad głową poszukują matki z dziećmi.

Wolontariat

Niezwykle potrzebne są osoby, które znają język ukraiński. Większość uchodźców niestety nie zna polskiego i trudno jest im się komunikować po przyjeździe do Leszna. Dodatkowo na wagę złota jest wsparcie psychologiczne i prawnicze. Jeśli posiadacie własny samochód to możecie zgłosić się jako wolontariusze przy transporcie. Potrzebna jest również pomoc na magazynie oraz przy koordynowaniu zbiórek. Poszukiwani są również lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, którzy staną w punkcie medycznym.

Zbiórka żywności

W dalszym ciągu można dostarczać jedzenie, które nie wymaga przechowywania w lodówce. W Lesznie punkt przyjmujący żywność znajduje się przy placu Metziga 17 w Stowarzyszeniu Leszczyński Bank Żywności. Na miejscu wolontariusze czekają od poniedziałku do piątku między 9:00 a 18:00. Pamiętajcie, że każda pomoc się liczy!