W Lesznie w końcu powstanie punkt nieodpłatnej pomocy prawnej i punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Taka informacja pojawiła się już pod koniec listopada, kiedy to władzom miasta udało się rozstrzygnąć konkurs. 

Punkt darmowego poradnictwa obywatelskiego prowadzony jest przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Wsparcie, Informacja, Rozwój” – Góra. Możecie go znaleźć w Szkole Podstawowej nr 13 im. Króla Stanisława Leszczyńskiego przy ul. Rejtana 1. Pamiętajcie, że jeśli chcecie z niego skorzystać to musicie się wcześniej umówić na wizytę. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00-19:00.

Punkt darmowej pomocy prawnej prowadzi Fundacja Togatus PRO BONO – Olsztyn. Chcąc z niego korzystać musicie wybrać się do budynku przy ul. Dąbrowskiego 45a. Wszyscy chętni również powinni zarejestrować się na wizytę telefonicznie. Punkt jest otwarty w poniedziałki i środy w godzinach 13:00-17:00, oraz we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8:00-12:00.

Poradnictwo obywatelskie

Jeśli posiadacie długi, nie wiecie jak sobie z nimi poradzić, albo potrzebujecie pomocy przy stworzeniu planu działania, to punkt poradnictwa obywatelskiego jest odpowiednim miejscem, do którego powinniście się wybrać. Ważne jest to, że nie dostaniecie tam gotowego rozwiązania, ale pracownicy tego punktu pomogą Wam zrozumieć gdzie leży problem, przedstawią Wam wasze prawa, ale również obowiązki. Możecie również liczyć tam na nieodpłatną mediację.

Pomoc prawna

Jeśli nie wiecie jak rozwiązać problem prawny to powinniście udać się właśnie do punktu pomocy prawnej. Pracownicy pomogą Wam również przy sporządzeniu projektu pisma sądowego. Przede wszystkim dotyczy to pisma o zwolnienie kosztów sądowych, albo ustanowienie pełnomocnika z urzędu, adwokata, czy też radcy prawnego i doradcy podatkowego. Oprócz tego otrzymacie możliwość darmowej mediacji. Nie bójcie się korzystać z pomocy. Od 2019 roku darmowa pomoc prawna przysługuje każdemu, kto nie może samodzielnie ponieść jej kosztów.