W ostatnim czasie, oszuści uderzyli w kolejne dwie niewinne osoby, wyczyścili ich konta bankowe do zera. Ofiary próbowały powiększyć swoje zgromadzone oszczędności, niestety padły one łupem bezwzględnych przestępców. Służby policyjne z Leszna apelują do społeczeństwa o zwiększoną czujność i ostrożność.

Na co dzień, leszczyńska Policja ma do czynienia z licznymi doniesieniami od obywateli, którzy padli ofiarami oszustów finansowych. Skala strat jest znaczna – pokrzywdzeni tracą od kilku aż po kilkaset tysięcy złotych, które były wynikiem ich wieloletnich oszczędności. Przestępcy nie wybierają – ich ofiarami padają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, bez względu na wiek.

Oszuści najczęściej nawiązują kontakt telefoniczny, podszywając się pod pracowników instytucji finansowych takich jak banki czy giełdy, ale również Policji oraz różnych firm oferujących “pomnożenie kapitału”. Właśnie w takich momentach powinniśmy podwoić naszą czujność!

Nie istnieje łatwy i szybki sposób do zgromadzenia fortuny czy pomnożenia oszczędności. Idealnym podejściem jest zignorowanie nieznajomych osób próbujących nawiązać z nami rozmowę i natychmiastowe przerwanie połączenia. Nie powinniśmy również instalować nieznanych aplikacji na naszych urządzeniach takich jak telefony czy laptopy. Po pobraniu takiej aplikacji, oszuści zdobywają pełen dostęp do naszego urządzenia, a co za tym idzie – do konta bankowego. Nie tylko wykradają wszystkie zgromadzone środki, ale również zaciągają kredyty na nasze nazwisko, które później musimy spłacać.

Niestety, często to my sami otwieramy furtkę przestępcom, prowokując własne oszustwo. Brak ostrożności, rozwagi i chciwość mogą prowadzić do prawdziwej tragedii finansowej.

Tak właśnie stało się w przypadku dwóch kobiet z naszego regionu, które niedawno padły ofiarami oszustów. Jedna z nich została przekonana o inwestycji na giełdzie, a druga w kryptowaluty. W sumie straciły one 50 tysięcy złotych.