Pożarnicy z jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Leszna zostały wyposażeni w zupełnie nowy, średni samochód do ratownictwa technicznego, który połączony jest z kompletnym zestawem specjalistycznego wyposażenia. Strażacy odebrali nowy pojazd 7 grudnia 2023 roku bezpośrednio od producenta SZCZĘŚNIAK – Pojazdy Specjalne. Ten nowo nabyty pojazd ma na celu zastąpić 23-letni samochód technicznego ratownictwa marki MAN, który dotychczas służył w jednostce.

Ten innowacyjny pojazd zostanie również użyty jako część Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego LESZNO. Jest to grupa specjalizująca się w działaniach ratowniczych związanych ze skomplikowanymi warunkami chemicznymi i ekologicznymi.

Samochód został skonstruowany na podwoziu Renault, wyposażonym w układ jazdy 4×4 i mocny silnik o mocy 360 kW. W pojeździe zamontowano szereg zaawansowanych urządzeń, takich jak żuraw hydrauliczny z kompletnym osprzętem do obsługi, wyciągarka hydrauliczna i generator prądu. Dodatkowo, pojazd wyposażono w zestaw narzędzi hydraulicznych i pneumatycznych, urządzenia do burzenia, pilarkę do przecinania betonu i stali, a także piły do drzewa.

Do wyposażenia samochodu należy również sprzęt ratowniczy zasilany na akumulator, osprzęt pomiarowy, a także specjalistyczne wyposażenie służące do ochrony indywidualnej ratowników. Pojazd jest również wyposażony w wiele innych przydatnych urządzeń wykorzystywanych w działaniach ratownictwa technicznego.