Aż sto tysięcy złotych strat po zalaniu sześciu mieszkań w Lesznie!

Gdzie i kiedy sytuacja miała miejsce?

Na osiedlu Armii Krajowej w Lesznie w jednym z wieżowców rozszczelniła się instalacja grzewcza. Do incydentu doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek 15 listopada 2021 roku. Kiedy wszyscy lokatorzy spali, doszło do pęknięcia instalacji doprowadzającej ciepłą wodę do kaloryferów. W dziesięciopiętrowym budynku zalanych zostało 6 mieszkań, a straty wynoszą około sto tysięcy złotych. Na miejsce zostały skierowane, trzy zastępy straży pożarnej  sądząc, że to pożar. Strażaków z Leszna zaalarmował automatyczny system przeciwpożarowy zamontowany na klatce schodowej. Gorąca para wody wydobywająca się z instalacji uruchomiła automatyczny system oddymiania, który jest połączony bezpośrednio z jednostką Straży. Trwają już wstępne rozmowy między administracją osiedla a firmą ubezpieczeniową w związku z pokryciem kosztów remontów ścian oraz podłóg.

Jakie można zastosować rozwiązania, zwiększające bezpieczeństwo w podobnych sytuacjach?

Przy obecnym rozwoju technologii coraz więcej ludzi decyduje się na rozwiązania Smart Home u siebie w mieszkaniu czy domu. Takie rozwiązania przynoszą nie tylko wygodę życia, ale też podwyższa bezpieczeństwo domowników. Czujniki dymu czy przelewowe są bardzo tanie, a potrafią uchronić nas od niebezpieczeństwa oraz niepotrzebnych strat majątkowych. Szczególnie teraz gdy nadchodzi zima, warto przemyśleć inwestycję w rozwiązania SMART HOME. Do podstawowego zabezpieczenia wystarczą jednostkowe czujki, które zaalarmują mieszkańców o zagrożeniu. Takie czujniki są najtańszą opcją, ale dającą najmniejszą kontrolę.
Kolejnym, pośrednim rozwiązaniem jest centralka podłączona do domowego internetu. Do takiej centralki można dokupić i sparować różnego rodzaju dodatki (czujniki ruchu, syreny alarmowe, czujniki dymu, przelewowe itp.). Dzięki zastosowaniu internetu mamy większą możliwość kontroli nad urządzeniami oraz zdalnego dostępu do nich. Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, a pęknie rura, zostaniemy o tym niezwłocznie poinformowani.
Trzecim rozwiązaniem, najbardziej kosztownym, ale też najlepszym jest inwestycja w profesjonalny system SMART HOME, dzięki któremu zyskamy pełną kontrolę nad niemal wszystkimi urządzeniami w domu. Systemy takie mogą automatycznie powiadamiać służby o zagrożeniu w mieszkaniu, zyskując sporą przewagę przy walce z przeciwnościami losu. Dodatkowo zyskuje się możliwość zdalnego włączania lub wyłączania urządzeń gospodarstwa domowego czy oświetlenia.
Idealnym uzupełnieniem wszystkich trzech propozycji są kamery, które każdy może zainstalować u siebie w domu. Najtańsze kamery niewymagające skomplikowanego montażu zaczynają się od 100 zł i posiadają łączność bezprzewodową WiFi. Jak widać przy obecnym rozwoju technologii i dostępności elektroniki, wystarczy naprawdę niewiele, aby poprawić bezpieczeństwo swoje i bliskich.