W tym roku wypada kolejny Maraton Rowerowy Dookoła Polski. Odbywa się on co cztery lata, już od 2005 roku. Taki przejazd to nie lada wyczyn, którego wyzwania podjął się Gostyniak — Witold Biernacki.

Na czym polega taki Maraton i skąd startują zawodnicy?

Maraton trwa dziesięć dni. Jest to czas, w którym zawodnicy muszą przemierzyć trasę dookoła Polski, mającą 3200 kilometrów. Zawodnicy wyruszają z Przylądka Rozewie i właśnie tam najpóźniej do godziny 12, 31 sierpnia powinni się pojawić ponownie na mecie. Miłośnicy kolarstwa szosowego, mieli do wyboru dwie kategorie. Kategoria solo lub open. Ponieważ zawodnicy są zdani sami na siebie i nie mają żadnej zorganizowanej pomocy podczas całej trasy, to wybór kategorii miał tutaj pewne znaczenie. Kategoria solo — to jak sama nazwa wskazuje, uczestnik jest sam, bez możliwości żadnego wsparcia, natomiast kategoria open, zezwala na pomoc np. żony, tak jak jest to w przypadku Gostyniaka Witolda Biernackiego. On właśnie zdecydował się na kategorie open, dzięki czemu żona Pana Witolda może śledzić trasę poprzez GPS i być dla Niego wsparciem.

To pierwszy tak długi maraton Gostyniaka. Wcześniej jednak zdołał pokonać dwa etapy takiego maratonu. Tym razem chce jednak pokonać trasę w całości, co będzie dużym wyzwaniem i wielkim osiągnięciem dla amatora długodystansowych wyścigów szosowych.

Wyścig ruszył 21 sierpnia, a zakończy się 31 sierpnia br. W pokonaniu trasy dookoła polski wzięło udział około 80 zawodników.