W Lesznie, funkcjonariusze lokalnej policji zdecydowanie nie tolerują kierowców rowerów i hulajnóg elektrycznych, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Narasta liczba wykroczeń popełnianych przez tę grupę użytkowników dróg. Wielu z nich jeździ bez odpowiedniej ostrożności i rozsądku, lekceważąc bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych.

W ciągu poprzedniego tygodnia, podobnie jak to miało miejsce wcześniej, leszczyńscy policjanci odnotowali kilka incydentów z udziałem rowerzystów oraz osób poruszających się na elektrycznych hulajnogach.

Mówi Monika Żymełka, rzeczniczka leszczyńskiej komendy: „Wykroczenia te obejmowały m.in. nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, nadmierne prędkości, brak należytej ostrożności oraz niewłaściwy sposób obserwacji sytuacji na drodze.” Dodaje również, że niektóre wykroczenia rowerzystów zostały popełnione na chodnikach, gdzie prawo zabrania poruszania się tą formą transportu.

Nie tylko użytkownicy dwóch kółek byli w centrum uwagi stróżów prawa. Pod lupę wzięto również kierowców samochodów, szczególnie pod kątem ich zachowań wobec pieszych i rowerzystów, czyli osób najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Funkcjonariusze mieli pełne ręce pracy – w ciągu jednego dnia, przez kilka godzin, ukarali blisko 50 rowerzystów i kierowców samochodów.